Pred kúpou psa

 

AKO VYBRAŤ PLEMENO

 

Samozrejme, že prvý dôležitý faktor je kde budete psa chovať. Povedzme si na rovinu, chrty, či vlčiaci vyzerajú v paneláku blbo. Prispôsobte preto plemeno obytnej kapacite. K domu na záhradu si kľudne vyberte aj vlkodava či malamuta. Do bytu skôr odporúčam menšie plemená - mopsov, čivavy, jorkprdov (pozor, sú riadne uštekaní), cavalierov, buldočkov a ďalšie. Pozor na teriérov, väčšina je strašne hlučná a živá, nakoľko sú vyšľachtení práve na durenie a nadháňanie zvery.

Ďalším kritériom je aj Váš životný rytmus, ak nie ste milovníkom dlhých prechádzok či športov v prírode, tak sa vykašlite na hyperaktívne plemená akým je napríklad jack russel. Tieto motorové myši doslova potrebujú páliť svoju energiu a ak im to nedoprajete utrpí tým nie len pes ale časom asi aj Váš luster, keď bude od nudy skákať chlpáč cez dva metre. Ak teda chcete psa skôr ako súkromné vykurovanie pod paplónom, voľte pokojné rasy. Mops a podobný krochkáči sú správnejšia varianta, okrem toho, že sú to v podstate spáči a lenivci, nie sú príliš hluční (najväčší rámus narobia snáď len pri chrápaní).

Cvičiteľnosť alebo inteligencia psa ak chcete môže tiež zohrať rolu pri výbere, pár základných povelov sa naučí takmer každý jedinec ale ak máte na svojhomiláčika nároky ako na komisára Rexa tak si rozhodne prezrite tabuľky inteligencie psov aby vás potom nešokovalo, že pes reaguje iba na povel - "sadni si a stoj!"

Keď už máte vybranú rasu psa podľa svojich požiadaviek, snažte sa čo najviac zistiť o tom ako vyzerá štandard tejto rasy - konkrétne farba, veľkosť, predkus a iné merateľné paramtre. Je vhodné vidieť oboch rodičov vami vybratého šteniatka aby vás neprekvapila neskoršia zmena vzhľadu počas dospievania psa. Nechcete predsa aby vás pri pohľade na vášho psa "čistokrvného" vysmial hneď prvý, čo i len trocha skúsenejší chovateľ.