Yorkshire terrier

Jorkšír bol vstupnou bránou do sveta zvierat v mojom postpubertálnom období. Keď som si vyberal psa, nezáležalo mi na jeho farbe a iných veciach, skrátka som sa držal starého pravidla - ber veľké šteňa, znamená to, že je životaschopné! Áno to platí možno pri bojových a strážnych plemenách ale ťažko som vysvetľoval prečo náš jork-knedlík ma vyše piatich kíl :)

Neskôr sme sa rozhodli privzať k nášmu fešákovi dve fenky. Z počiatku na seba dosť dlho celá partia zazerala, ale netrvalo dlho a všetci sa skamarátili. Najmä počas hárania jednej, či druhej feny ;)

Nebudem opisovať všeobecné veci o jorkšíroch, tie nájdete všade, skôr spomeniem skutočnosti, ktoré som zistil až na vlastnej koži.

 

VLASTNÉ POSTREHY A SKÚSENOSTI Z CHOVU

-

ZÁLUDNOSTI PLEMENA

 

Uštekanosť

Každý pes aj v rámci jednej rasy je jedinečný a tiež jeho temperament sa môže líšiť od štandardu ale pri jorkoch, ktoré som zažil bolo bežné štekanie v skorých ranných hodinách (hneď som vedel, či sused mešká do práce) a tiež pri každom nečakanom zvuku. Tiež bolo bežné ubrechané privítanie svojho pána (môžme sa baviť o tom, že sa to dá psa odnaučiť ale tie naše snáď len preparáciou a zavesením trofeje na stenu).

 

Poľnohospodárske práce v kvetináčoch

Jorkprdi, ktorých sme mali boli rodení záhradkári. Nielen, že prekyprovali bez môjho dovolenia kvetináče ale dokonca menili ich polohu v celom byte a vytrhávali každú druhu rastlinu v kochlíku. Prevažne to však robili od 7 mesiacov až do jedného roka svojho veku. Potom ich to akoby zázrakom prešlo.

 

Túžba po literatúre

Viem, viem... hovorí sa, že keď nedáš psovi hračku, veľmi rýchlo si ju nájde sám. Ale prečo ju vždy objavili v motivačnej literatúre? Tak či onak, diela od Neala Donalda Walsha boli v našej domácej knohovničke doslova na zožratie. Dan Brown ich už po pár stranách prestal baviť a opätovne sa vracali ku knihe Hovory s Bohom - 2.diel.

 

Intolerancia na miniľudí zvaných tiež deti

Jorkovia podľa mojej skúsenosti nie sú vhodní k deťom. Paradoxne kým vlčiak je často terčom džokejských zručností, či figurína na otorinolaryngológii pri detských hrách, jorkšír intuitívne tuší, že pri jeho vzraste sa operácia na čele s detským lekárom môže skončiť pitvou a preto na deti breše, vrčí a tiež chňape zubami.

 

VÝCVIK

Cvičiť jorkšíra bolo výnimočne jednoduché, je to veľmi múdre a úplatné plemeno, za odmenu je ochotný sadať, ľahať, podávať labku, padať, plaziť sa štekať a ešte omnoho viac. V rámci výcviku spomeniem ešte jednu vec, pes nechápe prečo ho raz na sedačku pustíte inokedy zase nie, preto si hneď pri kúpe povedzte, či bude môcť skákať na nábytok alebo nie a podľa toho veďte všetkých členov rodiny a tiež návštevy. Tak či onak to nemusí zabrániť zožratiu korpusu na vynikajúcu jahodovú tortu ako sa to stalo u nás. Hajzlík jeden!

 

ODCHOV

Ak máte psa aj fenu, tak sa príroda väčšinou postará sama o najvhodnejší čas na nakrytie. Bežne je to 10. - 14. deň po začatí hárania (fena krváca). Kým u ľudí znamená červená STOP!, tak v ríši psov značí HOP!, preto chovatelia psov - feniek buďte v tomto čase v strehu a zabránite nechcenému nakrytiu vašej slečny. U malých psov ako sú jorkovia odporúčam rozhodne počas gravidity feny zájsť na ultrazvuk k veterinárovi aby určil počet šteniat a ich veľkosť, prípadne potrebný cisársky rez. Ak bude sa bude kotiť sama tak jej s tým pomôžte nech sa neprekotí :) a ako vyzerá taká pomoc? Ja osobne som vyberal štenatá z "pôrodného vaku" strihal im pupočné šnúry a pár krát sme dokonca oživovali šteniatka trením uteráka.  Pokým fena rodí ďalšie prcky o tie prvá sa veľmi nestará, preto je vhodné zabezpečiť im výhrevnú podložku alebo aspoň fľaše s teplou vodou zabalené do tkaniny aby neboli šteniatka vystavené chladu do konca celého pôrodného aktu.

 

 

 

Galéria k článku