Darovanie krvi

Nechcem sa v tomto článku venovať bežným otázkam, ktoré sa spájajú s darovaním krvi (napr.: od koľkých rokov môžte darovať krv, ako často môžte darovať krv atď.) na tieto otázky nájdete informácie veľmi jednoducho, stačí trocha pogúgliť. Pre negúgličov ponúkam napríklad tento odkaz:

https://www.ntssr.sk/index.php - stránka Národnej transfúznej stanice, kde nájdete všetky potrebné všeobecné informácie.
Chcem Vám priblížiť darovanie krvi skôr z pocitovej stránky.

STRACH Z IHIEL A ODPADNUTIA

Často mi známi povedia, že nejdú darovať krv z dôvodu, že sa boja ihiel a toho, že odpadávajú už pri bežnom odbere do jednej malej skúmavky u obvoďáka. Ja sám som kedysi pociťoval presne ten istý strach a to som študoval na zdravotníckej škole, kde som bol vďakabohu na tej správnej strane ihly. Dokonca som mal z detstva aj spomienky nato ako som odpadol po odbere krvi a tiež na asi až 12-ty úspešný pokus napichnutia žily pri hospotalizácii na detskom oddelení. Áno, je pravda, že ihla na odber krvi pri darovaní je o niečo hrubšia ako sme bežne zvyknutí ale môžem čestne prehlásiť, že profesionalita akou vás sestry transfúznej stanice (osobne mám skúsenosť síce len z Popradskej TS) napichnú je na takej úrovni, že vpich takmer necítite.

 

Čo sa týka odpadávania... náhla znížená hladina krvi v tele (a s ňou tiež menej prísunu živín a kyslíka) môže mať za následok pocit malátnosti resp. odpadnutie, nezabúdajte však, že ste pod dohľadom profesionálov, ktorí presne vedia čo Vám "hrozí" a nedovolia aby ste sa v nemocnici položili. Pred odberom Vám zabezpečia prísun cukru a tekutín a po odbere ešte čakajú, kým sa vaše telo vyrovná z úbytkom krvi. Po odbere ste takmer v ľahu, potom si po chvíli sadnete a až následne vstávate, pričom sa o Vás neustále personál stará a sleduje Váš stav. Následne Vás ešte ponúknu občerstvením (na víno zabudnite :) ) a až keď cítite, že ste v poriadku odchádzate s transfúznej stanice.

MOJA RADA: Choďte darovať vo dvojici, aby ste predišli myšlienke: "Ale čo keď ma klepne vonku???"

 

PREČO DAROVAŤ KRV?

Okrem bežných dôvodov, ako napríklad vyšetrenie zadarmo a pomoc iným, či "obnova" krvi je to hlavne o pocite. Ak mám dobré informácie tak väčšia časť bezplatne darovanej krvi nakoniec aj tak skončí v "priemysle" ako surovina napr. na výrobu liekov. Ale pocit, s ktorým odchádzate s tranzfúzky je na nezaplatenie. Po prvom darovaní som ešte dva dni chodil s prelepeným predlaktím aby som sa mohol popýšiť, že som daroval krv. Nejde o frajerinu (!) ale pocit, že ste spravili niečo dobré (cháp ako vykonať DOBRO) je vynikajúci.

 

ČO JE JÁNSKEHO PLAKETA?

Jasné, väčšina vieme, že je to ocenenie za určitý počet darovaní krvi ale pred tým ako som dosiahol počet darovaní na brondzové ocenenie ma vôbec nenapadlo zistiť si ako vlastne plaketa vyzerá. Očakával som zarámovaný diplom veľkosti A3 a vo vnútri veľký brondzový plech s vygravírovaným slovami, či portrétom. (asi by som mal menej sledovať odovzdávanie ocenení v hudobnej brandži). V skutočnosti ide v podstate o medailu ako pre vojnového veterána. Pripájam aj fotku, pre lepšie pochopenie :)